Кој е најбогатиот фудбалски клуб во светот?

Титулата за најбогат клуб во светот е доста динамична и зависи од многу фактори. Во денешно време е многу популарно фондовите или арапските шеици да ги откупуваат фудбалските клубови. Тоа значи дека имотот на еден таков клуб може многу брзо да расте.

Сепак, треба да се знае дека ова не е единствениот начин да се стане најбогатиот клуб во светот. Победувањето на престижни клупски натпреварувања и продажбата на играчи со висок профит е начин да се збогати клубот и неговиот развој.

Според рангирањето, титулата најбогат клуб во моментов ја носи Манчестер Сити, кој е повеќекратен шампион на Англија токму поради големите инвестиции на источните бизнисмени. Сепак, мора да се каже дека клубот многу добро функционира под водство на Хосеп Гвардиола. Веднаш зад него е Реал Мадрид, а третото место на подиумот му припаѓа на Баерн Минхен.

Сепак, рангирањето е многу динамично. Имајте на ум клубовите како Пари Сен Жермен и Њукасл Јунајтед, кои се во сопственост на шеици со многу големи количини на готовина.


EN Ποιος είναι ο πλουσιότερος ποδοσφαιρικός σύλλογος στον κόσμο; Tko je najbogatiji nogometni klub na svijetu MK PT RO
Ново спортско обложување
100% до 150 € - бонус за прв депозит за спортско обложување
100% до 100 € - бонус за прв депозит за спортско обложување
100% BONUS НА ПРВИОТ ДЕПОЗИТ ДО €100
100% бонус на првиот депозит до 6000 MKD!

50% БОНУС ЗА ДОБРЕДОЈД ДО 80 ЕВРА

© Copyright 2022