Кој е најголемиот фудбалски стадион во светот?

Бидејќи фудбалот е спорт што го гледаат многу милијарди луѓе ширум светот, како што може да очекувате и стадионите се многу големи. Можете да најдете многу големи места на секој континент.

Најголемиот стадион денес е стадионот Солт Лејк во градот Калкута, Индија, кој може да собере дури 120.000 луѓе! Ова е износот на прилично голем град. Таму играат локалните екипи, како и репрезентацијата на Индија. Следно, можете да го најдете познатиот Камп Ноу со 99.354 луѓе, а славниот ФК Барселона игра натпревари таму.

Третото место на подиумот го зазема стадионот Азади во Техеран, кој може да прими нешто помал број посетители од Камп Ноу, но сепак е повеќе од 99.000.

Вреди да се спомене дека веднаш зад него е стадионот на Првата национална банка во Јоханесбург, каде што репрезентацијата на Јужна Африка ги игра своите натпревари и е изградена како главна арена за Светското првенство во 2010 година. Најголемиот стадион во Северна Америка е Rose Bowl во Пасадена, САД, кој собира 93.000 гледачи, а во случајот со Јужна Америка, тоа е Estadio Azteca во Мексико, кој може да прими 87.000 гледачи.


EN Ποιο είναι το μεγαλύτερο γήπεδο ποδοσφαίρου στον κόσμο; Koji je najveći stadion na svijetu MK PT RO
Ново спортско обложување
100% до 150 € - бонус за прв депозит за спортско обложување
100% до 100 € - бонус за прв депозит за спортско обложување
100% BONUS НА ПРВИОТ ДЕПОЗИТ ДО €100
100% бонус на првиот депозит до 6000 MKD!

50% БОНУС ЗА ДОБРЕДОЈД ДО 80 ЕВРА

© Copyright 2022